Paraflytravel.com’da tüm seyahat harcamalarınıza 7.500 TL’ye Varan Ekstra İndirim fırsatı! Detaylar için tıklayınız
×

Havalimanına girişten uçağa binene kadar hangi işlemleri yapmanız gerekir?

Öncelikle yurt içi uçuşlarda bir saat, yurt dışı uçuşlarda ise iki saat önceden havalimanına varmış olmanız gerekir. Resmi tatiller ve seyahatlerin yoğun olduğu dönemlerde bekleme sürelerinin uzayacağını göz önünde bulundurarak havalimanına daha erken gelmeniz olası gecikmeleri önleyecektir.

Havalimanına girişte öncelikle güvenlik kontrolünden geçmelisiniz. Bagajlarınızı ve üzerinizdeki cep telefonu, bozuk para, anahtar ve metal tokalı kemer gibi metal eşyalarınızı güvenlik görevlilerinin vereceği kaplar içerisinde, X-ray cihazının bandına yerleştirmeniz gerekir. Güvenlik görevlileri ekrandan eşyalarınızı kontrol ederken siz de detektörden geçebilirsiniz. Üzerinizde alarm veren bir şey olması durumunda güvenlik görevlileri sizi veya çantalarınızı arama hakkına sahiptir. Kalp pili olan veya hamile yolcuların güvenlik kontrolü öncesi detektörden geçmemek için doktor raporunu ibraz etmesi gerekmektedir.

Güvenlik kontrolünün ardından uçuşunuzu yapacak havayolunun kontuarına giderek check-in işlemlerini kontuar görevlisinin yönlendirmeleri ile tamamlayabilirsiniz. Bagajınızı teslim edip uçuş kartınızı aldıktan sonra ikinci güvenlik ve bilet-kimlik kontrolü işlemlerinizi yaptırıp uçağa bineceğiniz kapıların bulunduğu bölüme geçebilirsiniz. Uçağınızın kalkacağı kapı biniş kartınızda yazmaktadır; ancak uçağınızın rötar durumunu ve kapı bilgilerini alanda bulunan ekranlardan ve cep telefonunuza gelebilecek uyarı mesajlarından takip etmeli, değişiklik olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Yalnız seyahat edecek çocuk yolcular ve tekerlekli sandalye ihtiyacı bulunan yolcular bilet satın alımı esnasında refakatçi talep etmesi durumunda uçağa kadar refakatçi eşliğinde gidebilmektedir.