Turna ucak bileti

Turna ucak bileti

Slovakya’nın Cennet Köşesi: Turna 

 

Turna, Slovakya’da yer alan bir köydür. Kuzeyinde Polonya, batısında Çek Cumhuriyeti, güneyinde Macaristan ve doğusunda da Ukrayna bulunmaktadır. Denize herhangi bir kıyısı olmayan Slovakya Bratislava, Kosice, Presov ve Zilina şehirleri ile ünlüdür. Her yıl binlerce turist ülkenin bu ünlü şehirlerini görmek için ülkeyi ziyaret etmektedir. Slovakya, Nisan ve Ekim aylarında son derece yumuşak iklim koşullarına sahip olduğu için bu dönem, ülkeyi bu dönemlerde ziyaret etmek oldukça mantıklıdır. Kış sporlarını seven kişiler için ülkedeki kış turizmi pek gelişmemiş olsa da, soğuk kış aylarında karasal iklim hakim olduğu ve iklim koşulları uygun olduğu için kış aylarında kış sporlarını yapabilecekleri tesisler bulunmaktadır.

 

Turna, Trenčin'ın içi boş havzasının ortasında, “Váh” nehrinin orta kısımlarının sol tarafında yer alır. Turna’nın doğusu Strážov'un dağlık arazileri, batı tarafı ise Považský Inovec’in muhteşem manzaralarıyla ile çevrilidir. Kuzey ve Güney (Baltık Denizi) ile Doğu ve Batı (Orta Slovakya ve Moravya) arasında da önemli ticaret yollarının kesişme noktasında yer almaktadır.

 

Köyün konumunun tarihsel avantajı Paleolitik dönemdeki taş aletlerin (MÖ 13000) ve “Lužicko-Sliezska” kültürünün zamanla ortaya çıkmasıyla ortaya konmuştur. Romalıların varlığı, sadece “Trenčín” de kaya üzerine yazılmış olan yazıt ile değil, aynı zamanda bölgede bulunan Roma sikkeleri ile de kanıtlanmıştır. Bu tarihsel döneme ait tipik bir diğer araç ise, köy bölgesinde bulunan ve dış kısmında (200 AC) plastik bezemeli terra sigillata'dan yapılmış, tamamlanmamış bir çanaktır. Uzun vadeli kanıtlar; Büyük Moravya İmparatorluğu'nun zamanından kalma kalıcı yerleşim, köyün orta kesiminde yer alan tek bir yerde bulunan birçok iskeletsel nesnenin, örneğin bronz sigmoid küpeler, askeri demir balta, toka ve kırılmamış bir külçenin keşfidir.

 

Köyün başka bir kesiminde, Matej Korvin ve Vladislav (15'inci yüzyılın sonu) krallarının 20 altın sikkesi bulunmuştur.

 

Köyün adı, “bovid” (Slovakça dilinde “tur”) hayvanından veya bu önemli stratejik yerde inşa edilmiş olan “turna” adlı saat kulesinden türemiş olabilir. Her iki seçenek de köyün arazisinin yaşını teyit etse de, ilk yazılı referans 1269'dur. Ancak “Zobor” belgelerinde “turna aqua” (Trenčianska Turna deresi) 1113'te belirtilmiştir.

 

Turna’nın en önemli anıtı, 18-19. Yüzyıllarda yeniden inşa edilen Gotik Kilisesi olan Saint Martin Kilisesi'dir. Kilisenin içinde iki kript yer almaktadır. 1832'nin en eski zili, çan kulesinde bulunabilir. Köyün güney kesiminde, 1794 yılında Aziz Jan Nepomucký heykeli ile bir kum kaidesi bulunmaktadır. Anıtta dokuz tane limon ağacı dikilmiştir ancak sadece dört tanesi dışarıda yaşamaktadır.

 

3 Ağustos 1708'de Turna bölgesi, František II Rákocy'nin Kuruc askerleri ile genel Haister imparatorluk askerleri arasında önemli bir savaşa tanık oldu. Bu olaya hitaben František II Rakocy'nin anıtı yapılmıştır.

 

Turna’da doğan en ünlü kişi, geçmişte köyün gelişimine katkıda bulunanlar dışında, modern tarihçiliğin kurucusu sayılan Samuel Timon (1675 - 1736) idi.

 

Turna, bugün olduğu gibi, 1976 yılında Trenčianska Turna ve Hámre'yi birleştirerek yaratıldı. Günümüzde 3025 nüfusu var. 1990'dan bu yana, nüfus neredeyse %18 oranında artmıştır. Ortalama yaştaki nüfusa göre, Slovakya'daki genç yerleşim birimlerine aittir. Bu eğilim, köydeki apartman ve ev bloklarının yanı sıra sosyal tesislerin kapsamlı, kalıcı inşaatıyla desteklenmektedir.

 

Turna’da Kültürel Yaşam 

 

Köyün geleneksel kültürü, geleneksel dans, şarkı ve özel renkli geleneksel kostümlerle geri getiren “Večernica” folklor grubu tarafından temsil edilmektedir. Çocuklar ve gençler, birçok yerli ve yabancı folklor festivalinde köyü temsil eden çocuk folklor grubu “Štvorlístok” üyelikleri ile geleneksel geleneklere aşina olabilirler.

 

Fiziksel aktivite ve sporcuların yaşam tarzı, tenis kortları, fitness merkezi bulunan spor salonu ve evrensel oyun alanı ile futbol stadyumu tarafından desteklenmektedir. Futbol kulübü çeşitli bölgesel yarışmalara katılan futbolcuları destekliyor. Aeromodelciler Kulübü ulusal yarışmalara katılır ve üyeleri uluslararası yarışmalarda Slovak Cumhuriyeti'ni temsil eder. Köyün ulusal yarışmalarda temsilcilerinin yer aldığı bir başka başarılı spor disiplini, güreş kulübü ve ilkokul öğrencilerinin güreş kulübü üyeleridir.

 

Anaokulu ile İlköğretim Okulu, sadece öğrencileri için değil, okul çocukları kulübü, dil okulu, sanat okulu ve bilgisayar ve internet ile ilgilenen herkes için alan ve hizmetler sunmaktadır. Köy girişim için tatmin edici koşullar sunuyor. Köyde 40'dan fazla şirketin vardır.

 

En büyük iş kolları, özel sığır eti yetiştiriciliği ve şerbetçi otu çiftçiliğidir. Turna, zengin kültürel ve sosyal hayatı ile ünlüdür. Birçok etkinlik sadece yerli halk tarafından değil, farklı yerlerden gelen insanlar tarafından da ziyaret edilmektedir. Köyde yapılan tipik etkinlikler yerel balo, geleneksel şarkılar ve dansların bölgesel sergisi, uluslararası çocuk folklor festivali “Stretnutie priateľov” (arkadaş toplantıları), taşıyıcı atların şampiyonası, müzik, egzotik kuş yaşamı sergileri ve daha birçokları.

 

Turna’da Yenilecek Yemekler (h2)

 

Et tüketmeyi seven kişiler için Turna son derece uygun yemek çeşitlerine sahip. Köyde kuzu eti pek popüler olmasa da, domuz eti, biftek ve tavuk eti sıklıkla tüketiliyor. Et yemeğinin yanında ise kırmızı ya da beyaz şarap en çok tüketilen içkiler arasında bulunuyor. Şarap sevmeyen kişiler ise alkol olarak bira tüketmeyi tercih ediyor.

 

Slovakya mutfağının en popüler olan yemekleri ise koyun peyniri ile yapılan bir patates yemeği olan Bryndzove Haluisky ve lahana turşusu, kuru erik, mantar ve elma ile birlikte servis edilen oldukça hoş ve değişik bir lezzete sahip olan koyun etidir. Bunların dışında sütlü bir sosla servis edilen lahana dolması, erik reçeli ile birlikte dondurulmuş patates püresi olan Sulance de özellikle turistler tarafından çok beğeniliyor. Ülkedeki içecekler ise erik aroması ile ön plana çıkıyor ve Slivovica adı verilen erik konyağı oldukça popüler. Erik konyağının yanı sıra Borovicka adı verilen sert bir cin çeşidi de ülkenin ulusal alkolleri arasında en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor. Ülke içerisinde zaten halk çoğunlukla alkollü içecekleri tüketiyor. Bu nedenle eğer alkol sevmiyorsanız, içecek konusunda Slovakya’da biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak et yemeklerini seviyorsanız, Slovakya mutfağındaki yemek çeşitlerinden kesinlikle memnun kalacaksınız. Slovakya’da olan lezzetlerin birçoğunu Turna’da bulmanız mümkündür.

 

Turistler için: Turna 

 

Turna turistler için güvenli bir bölge. Yine de zaman zaman yaşanabilecek olan yan kesicilik vakalarına karşı dikkatli olmak gerekebiliyor. Bölgede ki şebeke suyu da güvenilirdir ve içme suyu olarak kullanılabiliyor. Hatta yapılan çalışmalara göre ülkedeki en temiz şebeke suyuna sahip olan köylerden birisidir.

 

Türkiye’den Slovakya’yı ziyaret edebilmek için konsolosluğa başvurmak ve vize almak gerekiyor. Eğer resmi pasaportunuz varsa vize başvurusu yapmanıza gerek kalmadan 3 ay boyunca Slovakya vizesine sahip olabiliyorsunuz. Ancak resmi pasaportunuz yoksa belgelerinizle başvurarak vize almanız gerekiyor.

 

Vize işlemlerini tamamladıktan sonra uçak bileti ve otel rezervasyonlarınızdan sonra tek yapmanız gereken valizinizi hazırlamak. Bütün bu işlemlerinizi yapmak için başka sitelere gitmenize gerek yok. Paraflytravel’ın ayrıcalıklarından yararlanarak yurt dışında gitmek istediğiniz yerler için vize işlemlerinizi yapabilir, uçak biletinizi alabilir ve otel rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.