Paraflytravel.com’da tüm seyahat harcamalarınıza 7.500 TL’ye Varan Ekstra İndirim fırsatı! Detaylar için tıklayınız
×

Uçak Biletleri

* En ucuz başlangıç fiyatları esas alınmıştır. Fiyatlara vergiler dahil, hizmet bedeli hariçtir.

Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır, meşhur İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle, tarihin her döneminde önemini korumuştur. 9000 yıllık bir geçmişe sahip olan Diyarbakır'ın, medeniyetlerin geçiş bölgesi olan Fırat ve Dicle nehirlerinin arasında (Mezopotamya) bulunması, farklı kültürleri barındıran bir şehir olarak anılmasını sağlamıştır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunmasıyla özellikle yaz aylarında sıcakların aşırı yükseldiği bir yer olmuştur. Ayrıca, kalabalık bir şehir olan Diyarbakır'da, şehir dışından gelen bir gezgin olarak hemen fark edilmeniz mümkündür. Ama bu kötü değildir; aksine insanları size karşı çok sıcak ve yardımsever bir tutum sergilerler. Keşfe çıkmak için beklemenize gerek yok, Diyarbakır'a planladığınız yolculuk için sitemizde uygun fiyatlı Diyarbakır uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Diyarbakır'da gezilecek yerler, Diyarbakır Müzesi, Çayönü, Üçtepe, Hilal Mağarası, Hassuni Mağarası, Diyarbakır Surları, Malabadi Köprüsü, Nebi Cami, Ulu Cami, Safa Cami, Mart Thoma, Kırklar Kilisesi, Meryem Ana, Mart Pityon Kilisesi, Deliller Hanı ve Yeni Han olarak sıralanabilir. Diyarbakır Surları, 16 kalesi ve 5 çıkış kapısı olan siyah bazalt surlardan oluşarak 5.5 km uzunluğunda ve 7-8 m yüksekliğinde olmakla birlikte Çin Seddi'nden sonra en uzun sur olma özelliğine de sahiptir. Yazıtlar ve kabartmalarla süslenen surlar, Ortaçağ askeri mimarisinin bir örneğini oluşturmaktadır. 1956 yılında müze haline getirilen ve Ziya Gökalp’e ait eşyalar, kitaplar ve mektupların sergilendiği Ziya Gökalp'in evi de Diyarbakır'da bulunmaktadır. Diyarbakır’ın belli başlı el sanatları kuyumculuk, bakırcılık ve ipekçiliktir. Köylerde ise halı, kilim ve el dokumacılığı yapılmaktadır. Diyarbakır mutfağı, binlerce yıl bu topraklarda beraber yaşayan çeşitli kültürlerin esintilerini içerir. Diğer yörelere göre ağır yemeklerden oluşan Diyarbakır mutfağında, içli köfte, kaburga dolması, saç tava, ciğer kebabı, meftune, lebeni, nuriye tatlısı ve burma kadayıf en meşhurlarındandır. Ayrıca en büyük karpuzların Diyarbakır’da yetişmesi sebebiyle bu kent karpuzun anavatanı sayılır. Diyarbakır karpuzunu tatmadan, Diyarbakır Surları'nı gezmeden, Malabadi Köprüsü'nü görmeden, Cahit Sıtkı Tarancı ve Arkeoloji Müzeleri'ni gezmeden, Selim Amca’da kaburga yemeden, meyankökü içmeden, Diyarbakır hasırı almadan dönmemenizi öneririz.

Diyarbakır'da Ulaşım

Diyarbakır Havalimanı şehir merkezine 6 km uzaklıktadır. Her uçuştan önce ve sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin otobüs seferleri ile Diyarbakır Havalimanı'na ulaşım hizmeti verilmektedir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Havalimanı Otobüsleri, İç Hatlar Gelen Yolcu çıkışlarının hemen karşısındaki duraktan hareket etmektedir. Durakta Diyarbakır Havalimanı otobüslerinin kalkış saatlerini görebilirsiniz. Şehir içinde belediye otobüslerini kullanmayı tercih ederseniz Diyarkart almanızı tavsiye ederiz. İlçelere yapılacak gezilerde otobüsleri veya dolmuşları tercih edebilirsiniz. Daha rahat ve özgürce hareket etmek için araç da kiralayabilirsiniz. Diyarbakır'daki uygun araçları bulmak için sitemizde yer alan Diyarbakır araç kiralama modülümüzü kullanabilirsiniz.

Diyarbakır ulaşım haritasından şehre daha detaylı bir bakış atabilirsiniz.

Diyarbakır'da Konaklama

Diyarbakır'ın merkezinde konaklamak isterseniz otel anlamında yeni ve nezih bir çok alternatif mevcut. Bunun yanı sıra şehrin dışında, bölgeye has mimarideki konaklama yerlerini de tercih edebilirsiniz. Otel konaklama fiyatları elbetteki konum ve sunulan hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Tarihle iç içe olmak isterseniz, şehir merkezinde bulunan Büyük Kervansaray Hotel'i tercih edebilirsiniz. Tarihi Dediller hanının otele dönüştürülmüş hâli olan bu otele fotoğraf çekmek için gitmek yerine, o otelde konaklayarak kaldığınız yeri fotoğraflayabilirsiniz. Sitemizde bulunan Diyarbakır otel arama modülüne kriterlerinizi girerek zevkinize uygun pek çok konaklama noktasını sıralayabilir, aralarından size en uygununu seçebilirsiniz.

Diyarbakır'da Hava Durumu

Diyarbakır ilimizde genel hava koşullarına baktığımızda sert kara iklimi ile karşılaşırız. Bölgede kış ayından yaz ayına geçiş çok çabuk olur. Yazları uzun ve kurak geçer ve sıcaklığın 40-50 derecelere ulaştığı görülür. Kış aylarında ise soğuk hava, az yağış bölgede kendini göstermektedir. Diyarbakır'a gitmek için en uygun mevsim yağışların azalıp havanın hafif hafif ısınmaya başladığı bahar aylarıdır. Özellikle Mayıs ayının sonlarında düzenlenen Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali zamanı gitmenizi tavsiye ederiz.

Diyarbakır uçak biletinizi satın almadan önce planladığınız yolculuk için tahmin aracımızı kullanarak ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz:

Sizin İçin Seçtiğimiz Diyarbakır otelleri