Koronavirus Bilgi

Koronavirus Bilgi


 

T.C. İçişleri Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu genelgeye istinaden yurt içi uçuşlarımızda aşılı ya da hastalığı geçirmiş olan misafirlerimiz (bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) herhangi bir test zorunluluğu bulunmadan seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

Aşısız olan misafirlerimizin ise 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle seyahatlerinden önce en fazla 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testini ibraz etmesi gerekmektedir. Hastalığı geçirmemiş, aşısı bulunmayan ve negatif PCR testi sunmayan misafirlerimiz uçuşa kabul edilmeyecektir.

Aşı, hastalık ve PCR test durumuna ilişkin bilgiler HES uygulaması üzerinden takip edileceği için, seyahat öncesi misafirlerimizin HES uygulamasında yer alan “HES Kod Ayarları” bölümüne giriş yaparak, bilgi paylaşımına izin vermiş olmaları gerekmektedir.

Koronavirüse karşı alınan tedbirlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Ekim 2021 tarihi itibariyle KKTC`ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının eski tip kimlik kartları ile Türkiye'den çıkış işlemleri sonlandırılmış ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) standartlarına uygun, biyometrik fotoğraflı yeni tip kimlik kartlarıyla girişlerine izin verilmektedir.

Kıbrıs’a seyahat edecek bütün misafirlerimizin numune veriliş tarihi 0-3 gün (0-72 saat) içerisinde olan negatif PCR testi olması gerekmektedir. Testlerin çıktı alınarak fiziki çıktının ibraz edilmesi ve İngilizce, Fransızca veya Türkçe dil zorunluluğu bulunmaktadır. PCR test üzerinde “Yurt Dışı Seyahat Amaçlı Kullanılmaz” ibaresi bulunan testler kabul edilmeyecektir. KKTC’ye Türk vatandaşlarının sadece fotoğraflı biometrik kimlik kartları ile girişlerine izin verilecektir.

KKTC'ye seyahat edecek 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların, uçuştan önce www.guvendekalkktc.com adresinden Dijital Seyahat Belgesini'ni doldurup, QR kod alması gerekmektedir. Akıllı cihazı olmayan yolcular https://adapass.gov.ct.tr adresinden Dijital Seyahat Belgesini doldurup formun çıktısını almalıdır. QR kodu olmayan yolcular uçuşa kabul edilmeyecektir. Tüm misafirlerimizin uçuştan önce 0-72 saat içerisinde alınmış QR kodlu negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

29.11.2021 itibariyle Türkiye’den KKTC’ye seyahat eden aşı sertifikalı veya hastalığı geçirmiş olduğunu kanıtlayan yolcular negatif PCR test ile birlikte karantinaya girmeden seyahat edebilir Gideceğiniz ülkeye giriş kuralları, PCR testi kuralları ve doldurulması gereken formlar hakkında önemli bilgilendirmeyi lütfen okuyunuz.

*Türkiye’ye yapılacak olan uçuşlarımızda tüm misafirlerimizin, varış öncesi son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi veya varıştan önce 48 saat içerisinde yapılmış hızlı antijen testi sonucu ibraz etmesi gerekmektedir. Varıştan en az 14 gün önce aşı yaptırdıklarına ve/veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içerisinde hastalığı geçirdiklerine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz eden yolcularımız, PCR/hızlı antijen testi ve karantina uygulamalarından muaf tutulacaklardır. Tüm misafirlerimizin uçuş öncesi son 72 saat içerisinde “ register.health.gov.tr ” adresindeki Türkiye Giriş Formunu doldurmaları gerekmektedir.

Türkiye'den yurt dışına seyahat edecek yolcuların ve ülkemize yurtdışından giriş yapacak yolcuların, Covid-19 tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili hazırlanan Ülkelere Giriş Tablosu için tıklayınız .

Kısaca PCR olarak bilinen Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu testleri Covid 19 taşıyıcısı kişilerin belirlenmesinde aktif rol oynuyor.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, PCR testi isteyen ülkelere yapacakları uçuşlar öncesinde yolcuların test yaptırmak üzere sağlık tesislerine başvuru yapması gerektiğini açıkladı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; 30 Aralık Çarşamba gününden itibaren yurt dışından hava ve kara yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyen yolcuların, Türkiye varışlı uçuşları gerçekleştirilmeyecektir.

Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, yurt içi seyahatlerde güvenli uçmanız için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kurallara göre yurt içi seferlerde seyahat edecek yolcuların uçuşlarını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesi için HES Kodu ile kontroller sağlanacaktır. Uçuş zamanınıza 24 saat kala tüm yolcuların risk durumları HES kodu üzerinden sorgulanacaktır.

Yolcuların hasta olmadığı ve risk taşımadığını gösterecek bu kodlara aşağıdaki belirtilen işlemler sonucunda ulaşabilirsiniz.

Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Covid-19 (Koronavirüs) önlemleri kapsamında havalimanı girişlerinde ve check-in bankolarında alınan tedbirler sebebiyle, seyahatten önce check-in işlemlerinizi tamamlamanızı ve yaşanacak yoğunluktan dolayı, yurt içi uçuşlarınızdan 3 saat, yurt dışı uçuşlarınızdan 4 saat önce havalimanında olmanızı önemle tavsiye ederiz.

Seyahatten önce rezervasyonunuza girmiş olduğunuz HES kodunuz check-in esnasında tekrar kontrol edilecektir. Kontrol aşamasında durumunuz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın uygulamış olduğu yönlendirmeler doğrultusunda seyahate elverişli olmaz ise kurallar gereği uçuşa kabul edilmeyeceksiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

5 Mart 2021 tarihi itibari ile yurt dışından Türkiye Cumhuriyeti'ne seyahat edecek Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu vatadaşların seyahatlerinden önceki 72 saat içerisinde register.health.gov.tr adresi üzerinden "Türkiye Cumhuriyeti'ne Giriş Formu" nu elektronik ortamda doldurmaları gerekmektedir.

Check-in işlemleri sırasında negatif PCR test sonucu ile birlikte önceden doldurulmuş olan formun bir çıktısının yada mobil cihaz ekran görüntüsünün ilgili Havayolu yetkililerine ibraz edilmesi gerekmektedir. Formun ibraz edemeyen yolcular seyahate kabul edilmeyeceklerdir.

Form doldurulduğunda her vatandaş için HES kodu oluşturulacak ve bu vatandaşların ülkemize seyahatleri ve konaklamaları sırasında bu kodu kullanabileceklerdir.

Ülkemizden yurt dışına seyahat edecek vatandaşlarımızın ve ülkemize yurtdışından giriş yapacak vatadaşların, Covid-19 tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve Ülkelere giriş tablosu için tıklayınız.

Yurt dışına yapılacak seyahatlerde, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tanı laboratuvarından alınan PCR testleri ile yolcular uçuşa kabul edilecektir.

Yetkilendirilmiş PCR test tanı Laboratuvarları için tıklayınız.