Saraybosna Turu Pegasus HY ile 3 Gece / 4 Gün

16 Kasım 2018 Cuma - 19 Kasım 2018 Pazartesi Tarihleri arası

Yolcu Sayısı Seçiniz

Toplam Tutar
2.084,60 ₺

Özet

Saraybosna Turu
Pegasus Havayolları ile
16 - 19 Kasım 2018
3 Gece / 4 Gün
Vizesiz 

Tur Programı

1. Gün: 16 Kasım 2018 Cuma // İstanbul - Saraybosna
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda buluşma. Uçağa biniş işlemlerimizin ardından Pegasus Havayolları’nın PC 291 tarifeli seferi ile 09.25’te Saraybosna'ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saatlik uçuş sonrası yerel saat ile 10.25’te Saraybosna’ya varıyoruz. Pasaport işlemlerimizin ardından bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile şehir turumuza başlıyoruz. Varışımızda şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının önünde otobüsümüzden inip yürüyerek yapacağımız şehir turuna başlıyoruz. Merkez Kütüphane, hikâyesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1. Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Başçarşı'ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edecek. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija'da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2. Dünya Savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı'nda sona erecek. Turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanın ardından toplanma ve otelimize hareket. Dileyen misafirlerimiz ekstra Vrelo Bosna Milli Parkı ve Savaş Tüneli turuna katılabilirler. Turumuza katılan misafirlerimizle otelimizden hareketle ilk olarak Saraybosna'nın su kaynağı Vrelo Bosne'yi ziyaret ediyoruz. İgman Dağı'nın eteklerinde yer alan ve  Bosna Nehri'nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne, yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz, dereler, şelaleler ve göletlerden oluşan inanılmaz güzellikte doğal bir parktır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zamanda; güne güzel bir kahveyle başlayabilir, parktaki kuğu ve ördeklerle çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Buradaki turumuzun devamında yakın geçmişte yaşanan iç savaşta şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan savaş tünelini ve müzesini ziyaret ediyoruz. Tünelin ziyarete açık kısmını görme şansına sahip olacağımız ziyaretimizde, izleyeceğimiz video ile duygusal anlar yaşayacağız. Savaş tüneli ziyaretimizin ardından otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

2. Gün: 17 Kasım 2018 Cumartesi // Saraybosna
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dileyen misafirlerimiz ekstra Mostar turuna katılabilirler. İlk molamızı Konjiç (Konyitz) kasabasında Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş ve restorasyonu Türkiye tarafından yaptırılan meşhur Konjiç (konyitz) köprüsünü görüyoruz. Neretva Nehri boyunca devam eden yolculuğumuza bir kahve molası için ara veriyor ve nehrin güzel manzarasını seyrediyoruz. Yolculuğumuzun devamında Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde 2. Dünya Savaşı’nda Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görüntüsünün ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret ediyoruz. “Poçitel” başlangıç demektir. Kanuni zamanında Osmanlı’nın en batıdaki kalesi Poçiteli imiş, ismini buradan alıyor. Taş yoldan köyün üstlerine doğru ilerliyoruz. Savaştan fazlasıyla nasibini alan bu köy 2007 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış ve köyün tamamı restore edilmiş. Köyün tepesindeki kaleye tırmanıyoruz. Kaleden tüm köyü ve Neretva nehrini görmek mümkün. Köydeki tüm yapılar taştan yapılmış. Kale, yollar, cami, evler ve hatta çatılar… Bu güzel köyün ardından 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Tekke ana yoldan biraz içerde çok yüksek ve muhteşem bir kayanın altından çıkan suyun kenarına kurulmuş. 15. yy. başlarında kurulan tekke tarihinde kadiri, Rufaî, Halvetî ve Nakşibendî tarikatlarına ev sahipliği yapmış. Tekkeyi ziyaret ettikten sonra öğle yemeğimizi yiyoruz ve Mostar’a doğru yola koyuluyoruz. Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Köşki Mehmet Bey Camisi’nden tarihi Mostar Köprüsü’nü seyrettikten sonra köprüyü ziyaret ediyoruz. İnce ve hoş bir mimarisi var Mostar Köprüsü’nün. Etrafında inşa edilmiş çarsı Osmanlı’nın zevkini gözler önüne seriyor. Kanuni’nin son seferi olan Zigetvar seferine çıkarken Osmanlı ordusunu buradan geçirmesi için inşa edilmiş bu köprü. 1993 yılında savaş esnasında Hırvatlar tarafından yıkılan köprü bir Türk firması bir tarafından restore edilmiş. Küçük Mostar köprüsünü ziyaret ve çarşıda gezintinin ardından Saraybosna’da ki otelimizde hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.

3. Gün: 18 Kasım 2018 Pazar // Saraybosna
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dileyen misafirlerimiz ekstra Jajce -  Travnik turuna katılabilirler. Bosna Hersek’in belki de en güzel noktalarından birisi olan Jajçe’ye yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşıyoruz. Bu doğa harikası kasabada doyumsuz manzaraları izleyerek keyifli dakikalar geçireceğiz. Jajçe’den Travnik’e hareket ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında öğle yemeğimizi alacağız. Travnik’ten 40’a yakın vezir çıkmış Osmanlı zamanında. Öncelikle savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiç köyünü ziyaret ediyoruz. Bu köyde yaşayan Boşnakların çoğu camiye doldurarak yakılıp öldürülmüşler. Cami tekrardan yapılmış ve önüne şehit edilen insanların listesi konulmuş. Ahmiç köyünden Travnik’e geçiyoruz. Burası sular ve minareler şehri olarak da biliniyor. Travnik çok küçük olmasına rağmen birçok camiye ev sahipliği yapıyor. Travnik’te ilk durağımız şehrin girişindeki Elçi İbrahim Paşa Medresesi oluyor. Medrese bugün de eğitimine devam ediyor. Medreseden sonra doğruca karşı tepedeki Osmanlı Türk kalesine gidip şehrin manzarasını seyrediyoruz. Kaleden şehre bakarken minarelerin yükseldiği tabloyu seyretmek bir harika. Kaleden sonra savaşın izlerini taşıyan binaları seyrederek Alaca Camisi’ne geliyoruz. Travnik Alaca Camisi 1757 yılında Bosna Veziri Kamil Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış. Caminin dış yüzey süslemeleri çok güzel ve ilk günkü güzelliğini koruyarak bu günümüze ulaşmış. Travnik’ten Saraybosna’daki otelimize dönmek için hareket ediyoruz. Turun ardından dileyen misafirlerimiz ekstra Bosna Gecesi’ne katılabilirler. Saraybosna'nın otantik restoranlarından birinde yerel müzikler ve folklor eşliğinde alacağımız akşam yemeğimiz ile unutulmaz bir gece yaşayacağız. Gecenin sonunda otelimize hareket. Geceleme otelimizde.

4. Gün: 19 Kasım 2018 Pazartesi // Saraybosna - İstanbul
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından transfer saatine kadar serbest zaman. Rehberiniz tarafından belirlenen saatte Saraybosna Havalimanı’na transfer. Pegasus Havayolları’nın PC294 tarifeli seferi ile 17.35’te İstanbul’a uçuş. Yerel saat ile 20.25’te İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.