Sıkça Sorulan Sorular

Parafly ile Uç Uçabildiğin Kadar!

Parafly Travel

Parafly Travel nedir?

Parafly Travel, kullanıcılarının benzersiz fırsatlarla tüm seyahat ihtiyaçlarını keyifle karşılayabilecekleri online bir seyahat dünyasıdır. Parafly Travel ile müşterilere www.paraflytravel.com websitesi üzerinden yurt içi ve yurt dışı uçak bileti, otel / konaklama, uçak+otel seyahat paketleri ve tur paketleri gibi çeşitli seyahat hizmetleri sunulmaktadır.

Parafly Travel neler sunar?

Parafly Travel, seyahat planlaması yapmanıza yardımcı olurken amacınıza uygun uçuş ve konaklama seçenekleri, planlama ve hazırlık aşamasında farklı destinasyon ve temalarda gidilecek yerler hakkında seyahat hizmetleri sunmaktadır. www.paraflytravel.com’da aşağıda belirtilen ayrıcalıklı ve avantajlı hizmetlerden faydalanabilirsiniz:

  • Detaylı filtreleme ile yurtiçi ve yurtdışı direkt ve aktarmalı uçuş;
  • 200.000’den fazla otele online rezervasyon hizmeti
  • Geçmiş rezervasyonlarınızı görüntüleme

Parafly Travel’a nasıl üye olurum?

Parafly Travel’a üye olmak için adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi ve belirleyeceğiniz şifrenizi girmeniz yeterlidir.

Parafly Travel’dan hangi ürünleri/ hizmetleri alabilirim?

Parafly Travel’dan yurtiçi uçak bileti, yurtdışı uçak bileti, yurtiçi otel, yurtdışı otel, yurtdışı uçak+otel paketi, yurtiçi tur ve yurtdışı tur satın alabilirsiniz.

Parafly Travel Müşteri İletişim Merkezi’ne nasıl ulaşabilirim?

Parafly Travel Müşteri Hizmetleri’ne 0850 878 0 400 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Müşteri destek hattımız her gün 09.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Çalışma saatleri dışında, iletisim@paraflytravel.com adresine mail yolu ile ilettiğiniz sorularınız 24 saat içinde cevaplandırılacaktır.

Parafly Travel’ın diğer seyahat sitelerinden farkı nedir? Hangi özelliği ile öne çıkmaktadır?

Parafly Travel’da sunulan hizmetler kredi kartı ile satın alınabildiği gibi, Parafly kartlar ile ParafPara veya Avans ParafPara kullanılarak da satın alınabilmektedir. Ayrıca Parafly Travel’da yalnızca Parafly sahiplerine özel ParafPara kampanyaları ve fırsatları sunulmaktadır.

Parafly Travel’daki tüm ürünleri (otel, uçak bileti, tur gibi) ParafParalarım ile alabilir miyim?

Evet.

Parafly Travel websitesinde sağlanan hizmetler kim tarafından verilmektedir?

paraflytravel.com websitesinde sağlanan hizmetler YKM Turizm seyahat acentesi tarafından verilmektedir. YKM Turizm, Türsab A grubu belgeli ve IATA onaylı seyahat acentesidir. Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve içerikler hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.

Üyelik

Üye olmadan siteden satın alım yapabilir miyim?

Hayır. Üye olmadan rezervasyon yapmak ve satın alım mümkün değildir.

Neden kişisel bilgilerimi girmeliyim?

Kişisel bilgileriniz, havacılık otoriteleri tarafından yer ayırtma ve bilet satın alma işlemlerinde bildirilmesi zorunlu bilgilerdir. Bilet satın alma işlemi sırasında, uçak biletinizin ve faturanızın adınıza düzenlenebilmesi için kişisel bilgilerinize ihtiyaç duyulur. Benzer şekilde otel rezervasyonunuzun yapılabilmesi için de kişisel bilgilerinize ihtiyaç duyulmaktadır.

Kişisel bilgilerimin gizli kalacağından nasıl emin olabilirim?

Kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliği bizim için çok önemlidir. Bilgileriniz üçüncü bir kişi ile paylaşılmaz, dağıtılmaz ve satılmaz. Gizlilik uygulamalarımızla ilgili daha fazla bilgi için gizlilik politikası sayfasını ziyaret edebilir, sorularınız için iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirsiniz.

Telefon ile hizmet alabilir miyim?

Tüm rezervasyon işlemleri websitemiz üzerinden online olarak yapılabilmektedir; ancak Parafly Travel Müşteri Destek Hattımızı 0850 878 0 400 numaralı telefondan arayarak servislerimiz ve rezervasyon aşamasına ilişkin sorularınız hakkında yönlendirme ve bilgi desteği alabilirsiniz.

Fırsatlardan nasıl haberdar olabilirim?

Parafly Travel’daki fırsatlardan yararlanmak için siteye üye olmanız yeterlidir. Üyelik işlemlerinizin tamamlanmasının ardından kampanya ve fırsatlarımızla ilgili aylık olarak düzenli e-bülten gönderiminiz tarafınıza e-mail ile yapılacaktır.

Fırsatlardan nasıl faydalanabilirim?

Parafly Travel’daki fırsatlar aylık, haftalık, günlük ve hatta aynı gün içinde kısıtlı olabilmektedir. Güncel fırsatları takip edebilmek için günlük olarak paraflytravel.com’u ziyaret etmenizi öneririz.

Rezervasyon

Nasıl rezervasyon yapabilirim? Nasıl satın alırım?

Arama menüsünden dilediğiniz hizmetimiz için rezervasyon veya satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Arama sayfası ekran görüntüsü

Rezervasyon yaptığım zaman bana bilgi mesajı/maili geliyor mu?

Evet. Rezervasyonunuz gerçekleştiğinde belirtmiş olduğunuz e-mail adresine e-mail gönderilmektedir.

Satın aldığım seyahati nasıl görüntüleyebilirim?

Satın aldığınız seyahatleri websitemize üye girişi yaptıktan sonra, "önceki alışverişlerim" bölümünden görüntüleyebilirsiniz.

Rezervasyon yaparken kişi sınırlaması var mıdır

paraflytravel.com websitemiz aracılığıyla yapacağınız uçak bileti rezervasyonlarında bir defada en fazla 5 kişi, otel rezervasyonlarında bir defada en fazla 2 oda için rezervasyon yapabilirsiniz.

Uçak

Parafly Travel’da tüm havayollarının yurtiçi uçak biletlerini satın alabilir miyim?

Parafly Travel’da yurtiçi uçuşlar için THY, Anadolujet, Pegasus, AtlasJet ve Sun Express biletleri sunulmaktadır.

Promosyonlu / İndirimli biletleri nasıl satın alabilirim?

Promosyonlu ücrete ait rezervasyon sınıfında yer olup olmamasına bağlı olarak yararlanabilirsiniz. Bu ücretlere de diğer ücretler gibi belirli sayıda koltuk ayrılmaktadır. Ayrılan koltuklar dolduğunda, promosyonel ücretten yer alamazsınız, ancak daha yüksek bir ücretten yer alabilirsiniz.

Satın aldığım bileti sizden nasıl temin edeceğim ?

Havayollarında elektronik biletleme sistemine geçilmiştir. Tüm bilet bilgileri elektronik olarak sistemde saklanmakta ve internet üzerinden satış anında tarafınıza tüm bilgileri içeren bir seyahat belgesi düzenlenmektedir.

Paraflytravel.com websitesinden satın alma işleminiz tamamlandıktan sonra tarafınıza düzenlenen elektronik bilet SMS veya e-posta yolu ile tarafınıza ulaştırılacaktır. Düzenlenen elektronik bilet üzerinde yer alan konfirmasyon numaranız/bilet numaranız ile ilgili havayolu web sitesine girerek online check-in işlemlerinizi yapabilirsiniz ve/veya direkt havaalanına giderek check-in kontuarında işlemlerinizi tamamlayarak uçuş biniş kartınızı alabilirsiniz.

Elektronik bilet veya e-bilet nedir?

Elektronik uçak bileti eski kağıt şeklindeki uçak biletinden farklı olmayan ve bütün büyük havayolu şirketleri tarafından kullanılan bir uygulama olup size, kağıt halindeki bilet olmadan seyahat etme fırsatı verir. E-biletinizin kaybolma, çalınma ve unutulma riski yoktur. Satın aldığınız elektronik bilet havayolu şirketinin rezervasyon sistemine kayıtlı olduğundan, check-in kontuarında yurt içi uçuşlar için resimli bir kimlik kartı (nüfus cüzdanı, pasaport) yurt dışı uçuşları için de geçerli bir pasaport ibraz etmeniz halinde işlemlerin pratik, hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlar.

PNR nedir?

Rezervasyon kayıt numarasıdır. Her rezervasyon için farklı kod üretilmektedir. PNR kodunuz ile internet üzerinden yapmış olduğunuz işlemlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz; Müşteri Destek Hattımız ile yapacağınız görüşmelerde uçuş bilgilerinize daha hızlı erişim için PNR numaranızı yanınızda bulundurmanızı rica ederiz.

Havaalanına giderken biletim yanımda olmazsa ne yapabilirim?

Size verilen elektronik biletin yanınızda olmasına gerek yoktur. Check-in kontuarında sadece resimli bir kimlik ile (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı) beraber check-in yaptırabilirsiniz.

Adıma kayıtlı kredi kartı ile başka bir yolcu için bilet alırsam sorun olur mu?

Herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Yalnızca, web sitemizden ParafPara ile satın alınacak biletlerde yolculardan en az birinin soyadının kart sahibi soyadı ile aynı olması gerekmektedir.

Rezerve edilmiş bileti en son hangi tarihe kadar satın almam gerekir?

Rezerve edilmiş bileti satın alabileceğiniz en son tarih, hava yolu firmasına göre değişiklik göstermektedir. Biletinizin rezervasyon süresinin bitiş tarihini “Rezervasyonlarım” sayfasında veya www.paraflytravel.com tarafından size gönderilen rezervasyon hatırlatma E-mail’inde görebilirsiniz.

Hangi zaman aralığı için rezervasyon yapabilirim?

İlk uçuşa en az 2 saat en fazla 355 gün kala, online rezervasyon yapabilir ve biletinizi elektronik ortamda düzenleyebilirsiniz.

Paraflytravel.com’dan çocuğuma bilet satın alabilir miyim ve çocuğum tek başına seyahat edebilir mi?

Hayır. Paraflytravel.com'dan alacağınız uçak biletlerinde en az 1 yetişkin yolcu olmak zorundadır.

Paraflytravel.com’dan hamile yolcuya bilet alabilir miyim ?

Evet alabilirsiniz. Yirmi sekiz hafta (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolculardan rapor istenmez.

Tek bebeğe hamile yolcuların 28. haftadan-36. haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 36. haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.

İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcuların 28. haftadan-32. haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 32. haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.

Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olamaz. Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olması gerekmektedir.

KKTC Kuralları nelerdir?

Muvafakatname,

Pasaport polisinden alınan bilgiye göre; 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcunun Kıbrıs uçuşlarında yalnız seyahat etmesi halinde, her iki ebeveynin muvafakat namesinin; ebeveynlerinden sadece biriyle seyahat etmesi halinde, diğer ebeveynin muvafakat namesinin beyan edilmesi zorunludur. Aksi halde 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcuların uçuşuna izin verilmemektedir.

Evcil hayvanlarla seyahat edebilir miyim?

Evcil hayvan taşımacılığı, ülkelerin ilgili evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişi ile ilgili kanunların hükmü altındadır. Geçerli aşı ve sağlık sertifikasına sahip, giriş izinleri ve/veya transit ülkelerince istenen diğer belgeleri tam olan ve özel kafes içerisinde taşınabilecek ölçülere haiz evcil hayvanlarınızla birlikte seyahat edebilirsiniz. Evcil hayvan taşımacılığı ücrette tabidir. Uçaklarda yolcu beraberi taşınabilen evcil hayvanlar için sayı ve tür kısıtlamaları uygulanmaktadır. Bu nedenle yolcu beraberinde evcil hayvan taşınması, bu hayvanlar için rezervasyon yapılması ile mümkündür.

Otel konaklamasında herhangi bir problem ile karşılaşmamak için seçmiş olduğunuz, otelin evcil hayvan ile konaklamanıza izin verdiğinden emin olunuz. Otel konaklamasını seçerken filtreleme özelliğinde evcil hayvan seçeneğini işaretlemeniz durumda, bu özelliğe sahip oteller rezervasyon için size sunulacaktır.

Detaylı bilgi almak için Müşteri Destek Hattımız ile telefon veya mail yolu iletişime geçebilirsiniz.

Spor Malzemelerim mevcut. Ücretsiz bagaj hakkıma dahil midir?

Spor malzemeleri (golf takımı, su/kar kayak malzemeleri, sörf, çadır, şişme bot, dalgıç malzemeleri, boş tüp, paraşüt, buz hokeyi, paraglider, hagglider, kano, okçuluk, dağcılık, rafting malzemeleri, bisiklet) taşıma ücretleri ve koşulları havayoluna göre farklılık göstermektedir. Bazı malzemeler ücretsiz taşınabildiği gibi, çoğunluk malzeme yolcu bagaj ağırlığının dışında değerlendirilir ve özel bagaj ücretleri ile hesaplanarak ücretlendirilir. Detaylı bilgi almak için Müşteri Destek Hattımız ile telefon veya mail yolu iletişime geçebilirsiniz.

Hasta yolcum var. Seyahat etmesinde engel var mı?

Hastanın tedavisini yürüten doktorundan veya havaalanı doktorunda hastalık türünü belirten ve uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur raporu alan hasta yolcularımız havayolları ile seyahat edebilirler. Doktor rapor tarihi 10 günden eski olamaz. Uçakta bakıma muhtaç durumdaki hasta yolcular refakatçileri ile beraber uçarlar. Bulaşıcı hastalığa sahip yolcular, bulaşıcı dönemde hiçbir şekilde uçuşa kabul edilmezler.

Detaylı bilgi almak için Müşteri Destek Hattımız ile telefon veya mail yolu iletişime geçebilirsiniz.

Kabin ekibi hasta yolcuma yardımcı olabilir mi?

Kabin ekibi uçuş sırasında nefes cihazları, yemek, ilaç takibi ve tuvalet ihtiyaçları konusunda yolcuya yardımcı olamazlar. Uçakta bakıma muhtaç durumdaki hasta yolcular refakatçileri ile beraber uçarlar.

Detaylı bilgi almak için Müşteri Destek Hattımız ile telefon veya mail yolu iletişime geçebilirsiniz.

Tekerlekli sandalye talebim var, nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Havayolları hareket edemeyen, yardım almadan yürüyemeyen, uçağın merdivenlerinden çıkamayan ya da uzun mesafe yürüyemeyen yolculara özel hizmet sunabilmek amacıyla havaalanında tekerlekli sandalye sağlamaktadır. Bu hizmetin rezervasyonunuza işlenebilmesi ve havayolundan onaylanabilmesi için Müşteri Destek Hattımız ile telefon veya mail yolu iletişime geçebilirsiniz. Rezervasyon ve satış aşaması sırasında istekte bulunmadığınız takdirde, arzu edilen hizmetin havalimanında sunumunda gecikmeler yaşanabilir.

Otel konaklamasında herhangi bir problem ile karşılaşmamak için seçmiş olduğunuz, otelin kullanım alanlarının tekerli sandalye kullanımınıza uygun olduğundan emin olunuz. Otel konaklamasını seçerken filtreleme özelliğinde tekerlikli sandalyeye uygun seçeneğini işaretlemeniz durumda, bu özelliğe sahip oteller rezervasyon için size sunulacaktır.

Detaylı bilgi almak için Müşteri Destek Hattımız ile telefon veya mail yolu iletişime geçebilirsiniz.

Özel Yemek Talebim nasıl karşılanacak?

Özel yemek talebi iç hat uçuşlarınız için karşılanamamaktadır. Yurtdışı uçuşlar için rezervasyon aşamasında ek taleplerden yemek seçimi yapabilirsiniz. Özel yemek taleplerinin havayolu tarafından karşılanabilmesi için değişkenlik gösteren son bildirim saatleri mevcuttur.

Otel konaklamasında özel yemek talebiniz veya alerjiniz mevcut ise, Müşteri Destek Hattımız ile telefon veya mail yolu iletişime geçebilirsiniz.

Talebinizin karşılanması ile ilgili paraflytravel.com herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.

Otel

Otele erken giriş/geç çıkış yapmak istiyorum? Nasıl yapabilirim?

Bu isteklerini otelin müsaitliğine bağlıdır. Otel, önceden konfirme edilmiş olsa dahi, son anda otelin doluluğuna bağlı olarak bu isteği kabul etmeme hakkına sahiptir. Bazı oteller yarım günlük ya da tam günlük ücret karşılığı bu isteklerinizi onaylayabilmektedir.

Sigara içilen odada konaklamak istemiyorum? Nasıl emin olmalıyım?

Genelde otel rezervasyonu yaparken otelin genel kuralları ve oda tiplerinin detaylarında bu konuda bilgilendirme mevcuttur. Bilgilendirmenin yeterli olmadığı durumlarda 0850 878 0 400 no’lu Müşteri Destek Hattımızı arayarak ya da mail yolu ile iletişime geçerek iletebilirsiniz.

Evcil hayvanım mevcut. Otelde konaklama yapabilir miyim?

Otelin evcil hayvan kabul edip etmediğine ilişkin bilgi, otel genel özelliklerinde mevcuttur. Otel konaklamasını seçerken filtreleme özelliğinde evcil hayvan uygun seçeneğini işaretlemeniz durumda, bu özelliğe sahip oteller rezervasyon için size sunulacaktır.

Otellerde opsiyon zamanlaması nedir?

Otellerde opsiyonlu rezervasyon yapılamamaktadır. Seçtiğiniz oda tipinin ücret kuralına göre, konaklama öncesi iptal veya değişiklik yapabilirsiniz.

Otel konaklamasında özel isteklerim mevcut. Bunları nasıl iletebilirim?

Otel konaklamasında özel yemek talebiniz veya alerjiniz mevcut ise, 0850 878 0 400 numaralı telefondan Müşteri Destek Hattımız ile telefon veya mail yolu iletişime geçebilirsiniz.

Talebinizin karşılanması ile ilgili paraflytravel.com herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.

Odamın konumunu (tercih edilen kat, havuz yanı vb.) belirtebilir miyim?

Evet belirtebilirsiniz. Ancak Rezervasyonunuzu onayladıktan sonra 0850 878 0 400 telefon nolu müşteri destek hattımızı arayarak talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Bu tarz talepler otelin müsaitliğine göre yapılabildiğinden herhangi bir garanti verilememektedir.

Talebinizin karşılanması ile ilgili paraflytravel.com herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.

İptal ve İade

Otel

Otel değişiklik nasıl yapabilirim?

Otel değişikliği ancak var olan rezervasyonunuzun iptali ve yeniden yapılması halinde mümkün olabilmektedir. Sitemizden veya 0850 878 0 400 no’lu telefondan Müşteri Destek Hattımızı arayarak rezervasyon değişikliği, ödeme şekline bağlı olmaksızın, mümkün olmamaktadır.

Rezervasyonumda belirttiğim tarihten önce çıkış yapmak istiyorum?

Henüz otele giriş yapmadıysanız, ödeme şekli ne olursa olsun, değişiklik yapılabilmesi için var olan rezervasyonun iptal edilmesi gereklidir.

Değişiklik yapılması için öncelikle iptal edilmesi gereken rezervasyonun yenilenmesi sırasında aynı koşullarda yer garantisi verilemez.

Otel konaklamanız sırasında bu isteğiniz olursa, bu isteğinizi Müşteri Destek Hattımızı (0850 878 0 400) arayarak ya da mail yolu ile iletişime geçerek iletebilirsiniz. Ancak çoğu otel kullanılmayan gece için iade yapmamaktadır. Eğer ki otel yönetimi size, iade edilebilir bilgisini veriyorsa, mutlaka yazılı olarak bu bilgiyi almanız gerekmektedir; yine de iade yapılabileceğine dair bir garanti verilememektedir.

Yaptırmış olduğum rezervasyona ilave gece konaklamam olacak. Nasıl yapabilirim?

Bu bir değişiklik işlemidir. Ödeme şekli ne olursa olsun, değişiklik yapılabilmesi için var olan rezervasyonun iptal edilmesi gereklidir.

Değişiklik yapılması için öncelikle iptal edilmesi gereken rezervasyonun yenilenmesi sırasında aynı koşullarda yer garantisi verilemez. Bu işlemi yapmadan evvel rezervasyon uygunluğunun kontrol edilmesi önerilmektedir. Eğer gece ilavesi varsa ve istenilen tarihte müsaitlik yoksa, o zaman ilave edilecek gece sayısı kapsamında rezervasyon müsaitliğine bakılması önerilmektedir.

Yaptırmış olduğum rezervasyona ilave kişi ekleme istiyorum? Nasıl yapabilirim?

Otel için yaptırmış olduğunuz rezervasyon, rezervasyon anında odada birlikte konaklayacağınızı belirtmiş olduğunuz kişi adedine göre uygun seçtiğiniz oda tipinde yapılmıştır.

Son dakikada otele ilave kişi ile gitmeniz durumunda, otel; oda tipi ve müsaitliği açısından konaklatamayabilir veya oda tipi ilave yatak için müsaitse ilave yatak ücreti alabilir.

Bu tarz bir isteğiniz olursa, var olan rezervasyonunuzu iptal edip, yeniden rezervasyon yapabilirsiniz. Ayrıca Müşteri Destek Hattımızı arayabilir ya da mail yolu iletişime geçebilirsiniz. Destek Hattımız, servis sağlayan firma ile görüştükten sonra otelin müsaitliğine bağlı olarak size bilgi verecektir.

Otel iptal ve iade nasıl yapabilirim?

Kredi kartı ile tek çekim ya da taksitle yapılan satın alımlarınızda, kurallara bağlı iptal ve iade mümkün olmaktadır.

Otel rezervasyonu iptal etme işlemi, satın aldığınız odanın ücret tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. İptale uygun oda rezervasyonu yapmış olmanız halinde otel rezervasyonunuzu üyelik bilgilerinizi girdikten sonra önceki alışverişlerim kısmında yer alan rezervasyon detaylarından iptal edebilirsiniz. Oda rezervasyonunun iptal edilmesi durumunda, size geri ödenen ücrette otelin uygulayacağı kesintiler olabilmektedir. Rezervasyondan alınan servis bedeli iade olmamaktadır. İade 10 günde tarafınıza yapılacaktır.

ParafPara ile yapılan otel satın alım işlemlerinizde, iptal için üyelik bilgilerinizi girdikten sonra önceki alışverişlerim kısmında yer alan rezervasyon detaylarından iptal edebilirsiniz.

ParafPara ile gerçekleşmiş olan otel satış işleminin iadesi, iptale uygun oda rezervasyonu yapmış olmanız halinde Parafpara olarak gerçekleştirilecektir. Oda rezervasyonunun iptal edilmesi durumunda, otelin uygulayacağı kesintiler TL olarak bankanız tarafından size borç yansıtılacaktır. Rezervasyondan alınan servis bedeli iade olmamaktadır. Parafpara iadeniz 30-45 gün içinde yapılacaktır.

İade Süreci?

Satın alınan ürünün iptal edildiği tarihten itibaren 30 ile 45 gün arasında yapılmaktadır.

Uçak

Seyahatimi nasıl iptal edebilirim?

Seyahatinizin iptali tercih ettiğiniz ödeme şekline göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kredi kartı ile tek çekim ya da taksitle yapılan satın alımlarda, ürünün iptal ve iade kurallarına göre seyahatinizin iptali mümkündür. Yapılacak iade, satın alım sırasında kullanılan kredi kartı ile tercih edilmiş ödeme şekline göre yapılacaktır.

ParafPara ile satın alınan uçak biletlerinde iptal/iade yapılamamaktadır.

Bilet iptal ve iade nasıl yapabilirim?

Kredi kartı ile tek çekim ya da taksitle yapılan satın alımlarınızda, kurallara bağlı iptal ve iade mümkün olmaktadır.

Bilet iptal etme işlemi, satın aldığınız havayoluna göre değişiklik gösterebilmektedir. İptale uygun bilet sınıfından satın almış olmanız halinde biletinizi Müşteri Destek Hattımızı arayarak iptal edebilirsiniz. Biletin iptal edilmesi durumunda, size geri ödenen ücrette havayolunun uygulayacağı kesintiler olabilir. Servis bedeli iade olmamaktadır.

ParafPara ile satın alınan uçak biletlerinde iptal/iade yapılamamaktadır.

Bilet değişiklik nasıl yapabilirim?

Satın almış olduğunuz uçak biletinin değişiklik işlemlerini sadece çalışma saatleri içinde(haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında) Müşteri Destek Hattımızı arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Çalışma saaatlerimiz dışında ise ilgili hava yollarının çağrı merkezinden yardım alabilirsiniz. Değişiklik işlemlerinde havayolunun kendi kuralları geçerlidir.

Kredi kartı ile satın alınmış biletlerde rezervasyon değişikliği istenmesi durumunda, yeni rezervasyon sınıfı ile eski rezervasyon arasında fiyat farkı oluşması durumunda, fark kredi kartından TL olarak tek seferde tahsil edilmektedir.

Biletimi satın alırken yanlışlıkla ismimi yanlış yazdım, ne yapmalıyım?

Yapılmış olan rezervasyonlarda isim değişikliği yapılması ve satın alınmış bir biletin bir başka isme devir edilmesi mümkün olmamaktadır.

İade Süreci?

Satın alınan ürünün iptal edildiği tarihten itibaren 30 ile 45 gün arasında yapılmaktadır.

Ödeme

Sitenizde hangi kredi kartları ile satın alım yapabilirim?

Sitemizde tüm banka kredi kartları ile tek çekim hizmet alımı yapabilir, Paraf ve Parafly kartlar ile taksitli işlem gerçekleştirilebilirsiniz. Web sitemizde ödeme işlemleri Mastercard ve Visa kartları kullanılarak yapılabilmektedir. Parafly kartlar ile ParafPara veya Avans ParafPara kullanılarak da hizmet alınabilmektedir.

Sitenizde taksit ile satın alım yapabilir miyim?

Evet. Paraf ve Parafly kredi kartlarına taksit yapılmaktadır.

Parafly Travel’da sunulan taksit avantajları tüm ürünler için geçerli mi?

Sunulan taksit seçenekleri tüm ürünler için geçerlidir.

Ürünlerle ilgili şikayet ve taleplerimi nasıl ve nereye iletebilirim?

Ürünlerle ilgili şikayet ve talepleriniz için Müşteri Destek Hattımız 0850 878 0 400’i arayabilir veya iletisim@paraflytravel.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Kredi kartı bilgilerim güvende mi?

Evet. www.paraflytravel.com yapacağınız tüm alışverişlerde kredi kartı bilgileriniz 3D Secure/Güvenli Alışveriş Platformu güvencesindedir.

Güvenli Alışveriş Platformu nedir?

Güvenli Alışveriş Platformu, İnternet üzerinden kredi kartı ile yapılan ödemeler için tek kullanımlık ŞİFRE ile alışveriş olanağı sağlayan Visa/Mastercard tarafından önerilen bir hizmettir.

Kredi kartınızın başkaları tarafından kullanılmasını önlemek için her işlemde farklı şifre oluşturma yoluyla sistemin güvenliği artırılmaktadır. İnternet üzerinden güvenli bir alışveriş yapmak istiyorsanız, Güvenli Alışveriş Platformu'na bir kez kayıt olmanız yeterlidir!

Güvenli Alışveriş Platformu İşlem Akışı Nasıldır?

  • Alışveriş yaptığınız web sayfasında alışveriş sepetinizin ödemesi için kredi kartı bilgilerinizi ödeme sayfasına girmeniz gerekmektedir.
  • Bankanıza ait bir ekran pencere olarak ekranınızda açılacaktır.
  • "Mastercard SecureCode" ve "Verified By Visa" logoları bulunan ekranın Bankanız tarafından hazırlandığını telefon numaranızın belirli rakamlarını bu ekranda göreceğiniz için kolayca anlayabilirsiniz.
  • Tüm bu işlemler sırasında Bankanız tarafından tek kullanımlık şifreniz SMS ile cep telefonunuza gönderilmiş olacaktır.
  • Şifrenizi girdiğinizde ise Bankanız tarafından kimliğiniz doğrulanarak işlemin sizin tarafınızdan yapıldığı onaylanacak ve açılan pencere otomatik olarak kapanacaktır.
  • Tekrar alışveriş yaptığınız web sayfası ekranına döndüğünüzde işleminize kalan yerden devam edebilirsiniz.

LÜTFEN BEKLEYİNİZ

Listeleniyor

LÜTFEN BEKLEYİNİZ